18 سال سابقه مستمر در عرصه مهندسی نما، مشاوره فنی و اجرای انواع پروژه ها

نمای بیمارستان

نمای مرکز جراحی نوید

نمای بیمارستان از نما هایی است که، ساخت و طراحی اش نیاز به دقت بالایی دارد. چراکه در زمان بحران هایی چون جنگ، زلزله، سیل و ... اولین مکانی که بیشتر مورد استفاده و توجه قرار می گیرد، بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند. درنتیجه بیمارستان ها باید از هر لحاظ ایمن، مستحکم و با ظاهری خوب به نظر برسند. از این رو برای معماری این نوع نما از لحاظ الزامات ایمنی استاندارد های سختگیرانه‌ ای اعمال می شود.

نمای بیمارستان ها در گذشته عموما" از نوع آلومینیوم کامپوزیت بود اما به مرور نماهای سرامیک خشک نیز مورد توجه واقع شد. قانونی که در مورد تمام نما ها صدق می کند این است که، نما باید با دکوراسیون ساختمان هماهنگی داشته باشد. نمای درمانگاه ها و مراکز درمانی نیز از این قانون مستثنی نیست. از دیگر ویژگی های مهم نما های مراکز درمانی القای حس امنیت و پاکیزگی به بیننده است. از دیرباز استفاده از نماهای کامپوزیتی به دلیل دارا بودن ویژگی های مثبتی که دارند برای نمای این سازه ها مورد استقبال بیشتری قرار می گرفته اند.

انواع نما برای مراکز درمانی:

تاثیری که نمای مراکز درمانی و بیمارستانی بر آرامش روح و کاهش تنش روانی بیننده دارد، بر همگان واضح . مبرهن است. از این رو معماران در طراحی آن ها بیشترین تلاش خود را می کنند و از انواع نما که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم، استفاده می نمایند:

 • کامپوزیت آلومینیوم
 • جی اف آر سی gfrc
 • بتن اکسپوز
 • سرامیک خشک

نمای کامپوزیت آلومینیوم

در این نما از ورق های آلومینیوم کامپوزیت استفاده می شود. به همین خطر نام آن را از روی متریالش، نمای کامپوزیت آلومینیوم می نامند. نمای کامپوزیت از نماهایی است که طرفداران بسیاری بین معمارین برای استفاده برای بیمارستان ها و مراکز درمانی دارد. چراکه متریال آن سبک، با کیفیت بالا و ماندگار حتی در شرایط آب‌ و‌ هوایی مرطوب، گرما و سرما است.

ویژکی های جالب پنل های نمای کامپوزیت قابلیت بازتاب نور خورشید است. این ویژگی منجر می شود به طرز چشم گیری هزینه‌ های سرمایشی ساختمان و مراکز درمانی و بیمارستانی کاهش یابد.

اگر فرصت مطالعه این متن را ندارید ! هم اکنون تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید . 

نمای جی اف آر سی gfrc

از مزیت های مهم نمای gfrc، قابل نصب بودنش در هر سطح، چه سطح عمودی و چه سطح افقی است. به راحتی می توان با تلفیق این نوع از نما با نورپردازی ساده و شیک، یک نمای بیمارستان زیبا طراحی و اجرا نمود، چراکه این سبک حس امنیت و آرامش بالایی را به بیننده القا می کند.

نمای جی اف آر به جهت ظرافتی که دارد انتخاب مناسبی برای بیمارستان هایی با بنای بلند است. نکته جالب اینکه این نما را می توان به صورت تلفیقی و مکمل در کنار نما های دیگر استفاده نمود. مزیت دیگر نمای gfrc پیش ساخته بودنش است که همین امر سرعت نصبش را بالا خواهد برد. دوطرفه بودن این مترال نما، دست طراح را برای استفاده از آن در نمای داخلی نیز باز می گذارد.

نمای بیمارستان مهررشت نمای بیمارستان مهررشت

بتن اکسپوز

این نما شامل پنل های سبکی است که بر سطح نهایی کار، در نمای خارجی، داخلی و یا کف استفاده می باشد. مواد اولیه تولید بتن اکسپوز در واقع تفاوتی با بتن معمولی ندارد. نمای بتن اکسپوز هم می تواند برای بیمارستان ها و درمانگاه ها استفاده شود. همانطور که ذکر کردیم به جهت کاهش بار اضافی سازه بیمارستان، پنل های سبکی دارند.

از دیگر مزایای نمای بتن اکسپوز می توان به این موارد اشاره نمود:

 • هزینه پایین اجرایی
 • قابل اجرا بودن آن در همه فصول سال
 • سرعت در اجرا
 • مقاومت بالای نما
 • دارای سطحی براق و نیمه صیقلی
 • مسلح به شبکه های فلزی
 • مقاوم در برابر رطوبت، یخ زدگی و آتش سوزی
 • عایق صوتی و حرارتی
 • دوستدار محیط زیست
 • و ...

باتوجه به مزایایی که در بالا اشاره نمودیم دست طراحان را برای استفاده از این نما برای مراکز درمانی و بیمارستان ها باز می کند. از آنجاییکه اجرای این نما نیاز به خلاقیت دارد، از این رو باید از طراحان خبره برای اجرای آن استفاده نمود. در غیر این صورت نتیجه نهایی یک نمای به شدت ساده‌ و بی شکل خواهد بود.

روش های اجرا و نصب نمای بیمارستان بتن اکسپوز

بتن اکسپوز از مقاوم ترین مصالح ساختمانی است و همانطور که در بالا اشاره نمودیم برای نصب پنل های بتن اکسپوز حتما باید از یک تیم طراحی و اجرای ماهر، حرفه ای و متخصص استفاده نمود. چراکه هر عیب و نقص در اجرای این نوع نما می تواند کیفیت نمای ساختمان را به شدت کم کند.

زوش های نصب نمای بتن اکسپوز عبارتند از:

 1. اجرای پیچی
 2. روش جوشی
 3. اجرای دوغابی

سرامیک خشک

متریال این نما همانگونه که از نامش بر می آید، تایل های سرامیک خشک است که البته این روز ها برای استفاده در غالب نما ها، علی الخصوص نمای بیمارستان ها مورد استقبال واقع شده است. در این سیتم نما برای اتصال تایل های سرامیک از ملات استفاده نمی شود. برای اتصال تایل ها از المان های مخصوص و تجهیزات فلزی استفاده می شود. 

انواع سرامیک خشک:

 1. سرامیک خشک مجوف
 2. سرامیک خشک توپر
نکات مهم در اجرای سرامیک به روش خشک:
 • آب بندی درست و اصولی پنجره، درز، برآمدگی ها و نقاط کور ساختمان
 • کنترل و بازبینی دقیق لایه محافظ روی دیوارو قسمت های ریز کار 
 • بررسی نوع مصالح مورد استفاده و زیرسازی ها از نظر زیبایی شناختی
 • دقت به قیمت 
 • بررسی سهولت و سرعت بالای اجرا
 • داشتن چهار چوب مستحکم و مقاوم 
 • استفاده از اتصالات مقاوم در برابر سرما، گرما، بخار آب و گاز های موجود در هوا 
 • استفاده از اتصالات ضخیم و با دوام
 • عدم مغایرت متریال زیرسازی انتخاب شده با مصالح نمای خشک از لحاظ شیمیایی 
 • بررسی و آزمایش کیفیت کل سازه نما پس از نصب

 نکات مهم برای بالا بردن ایمنی نمای بیمارستان ها

 1. نقشه برداری با دوربین لیزری 
 2. ریل های آلومینیومی با ضخامت 
 3. شکل مقطع استاندارد
 4. لاستیک های لرزه گیر قالب گیری شده مطابق با شیار های ریل آلومینیومی
 5. کلیپس های استنلس استیل
 6. رعایت جزییات اجرایی
نمای اورژانس

رنگ مناسب برای نمای مراکز درمانی

از آنجاییکه که رنگ یکی از جدیدترین جنبه های دکوراسیون داخلی و خارجی در بیمارستان هاست. طراحان نمای برای نماهای درمانی و بیمارستانی نهایت دقت خود را می نمایند. از طرفی چون نمای بیمارستان اولین چیزی است که به چشم بیننده می خورد، پس هم باید آرامبخش باشد و هم القا کننده پاکیزگی ساختمان. به طور کلی دنیای رنگ ها، دنیایی به سراسر زیبایی، گوناگونی و خیال انگیز است. از آنجاییکه رنگ ها از نیروی طبیعی و اثربخش برخوردار هستند، می توانند شفا بخش و نشاط آور باشند. غالبا" پیشنهاد طراحان برای نمای ساختمان های بهداشتی و درمانی رنگ های روشن علی الخصوص رنگ سفید است. 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شرکت مهندسی زیبانمونه کارهای ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اطلاعات تماس

1717 2253 - 021 - دفتر فنی
 تهران - بزرگراه مدرس جنوب به شمال 
ابتدای ظفر - نبش کوچه مرو

ایمیل : info@zibaDesignco.com
تلگرام : zibaDESIGNcompany@

منو اطلاعات نما

نمای کامپوزیت

نمای فریم لس

ساعتهای کاری

شنبه تا چهارشنبه
9:00 تا 18:00
پنج شنبه
9:00 تا 14:00

ما در تمام تعطیلات کار می کنیم

سلام! آماده پاسخگویی به سوال شما هستم info@zibadesignco.com

مشاوره آنلاین
Close and go back to page
 با ما مشورت کنید