18 سال سابقه مستمر در عرصه مهندسی نما، مشاوره فنی و اجرای انواع پروژه ها

اچ پی ال | نمای HPL | نمای اچ پی ال | + قیمت | اچ پی ال نمای ساختمان 

اچ پی ال چیست ؟ 

نمای اچ پی ال  hpl نمایی از انواع نمای ساختمان ، متشکل از ورق های اچ پی ال hpl یا همان High Pressure Laminate بوده که در اصطلاح به آن ها فرمیکا نیز می گویند . در اصل hpl ها متشکل از لایه های گوناگون کاغذ کرافت می باشند . این لایه ها و ورق ها با روکش های طرح چوب و طرح های دیگر از ترکیب لایه های سلولوزی و رزین فنولیک می باشند . لایه ها را برای اینکه محکم و مقاوم شوند ، در درمای 145 درجه سانتی گراد و تحت فشار 300 بار قرار می دهند . در انتهای کار لایه هایی ملامینه رنگی و ضد خش بسته به طرح اچ پی ال ها سطح رویی ورق ها را می پوشانند . نتیجه این فرایند تولید پانل های متراکم با ساختاری یکپارچه است .

نمای اپ پی ال به جهت دوام و استقامت شیمیایی بالا و سرعت بالای چسبندگی و پایداری رزین های مصرفی ورقه هایش دارای پیوندی قوی و ناگسستنی میان لایه ها و ورقه ها است . این فرایند غیر قابل بازگشت است. به جهت اثرات گوناگون جوی هیچ نوع تأثیری بر روی این ورق ها نداشته و با گذشت زمان کیفیتشان کاهش نمی یابد .

فرمیکا از سری پانل های تزئینی بوده که در ضخامت ها (بین 2 الی 25 میلی متر) و ابعاد مختلف ارائه می شود . معمولا" در پوشش های داخلی و خارجی ساختمان از ورق هایی با ضخامت 6 - 8 - 12 میلی متر به کار می رود.

 

 

پانل های hpl در موارد ذیل مصرف می شوند :

 • صنعت ساختمان
 • نمای خشک
 • تزئین دیواره های داخلی ساختمان
 • آراستن آسانسور
 • سرویس های بهداشتی عمومی
 • ساخت کابینت های آشپزخانه
 • لاکرهای استخر و کمد های رختکن
 • صنایع خودرو سازی
 • آزمایشگاه ها
 • صنایع واگن سازی
 • نمای داخلی رستوران ها
 • نمای داخلی بیمارستان ها
 • و ...

نماهای hpl به جهت خاصیت آنتی باکتریال ، آنتی الکترواستاتیک و قابل شستشو بودنشان همانطور که در بالا اشاره شد ، این قابلیت را دارند در رستوران ها ، بیمارستان ها نیز مورد استفاده قرار گیرند .

 

ویژگی های نمای اچ پی ال hpl

دارای قابلیت ارتجاع و چگالی کم

این قابلیت به جهت بار مرده کم پنل های نما سبب ایمنی در برابر زلزله می گردد. گفتنی است این مزیت اصلی پنل های اچ پی ال نسبت به بقیه نماهای ساختمانی می باشد.

قابلیت ارتجاعی بالای پنل ها

ارتجاعی بودن ورق های نمای hpl سبب مقاوم شدن صفحات در برابر ضربه های وارده می گردد ، در نتیجه در مقابل فشارهای گوناگون مانند فشار باد عکس العمل خوبی نشان می دهد .

حفاظت آکوستیک

از آنجایی که در نصب این سیستم لایه های متعددی استفاده می شود مانند پانل های HPL، عایق های حرارتی، زیر ساخت های فلزی و ... در نهایت این سیستم نما نقش بسزایی در جذب صدا و کاهش نویز خواهد داشت.

مقاومت بالای مکانیکی پنل HPL

مقاومت مکانیکی موجود در پنل های نمای hpl به حدی بالاست که در هیچ کدام از محصولات جایگزین همچون کامپوزیت ، چوب طبیعی یا ترمووود و سرامیک نما به این میزان نیست.

تکنولوژی بالای به کار رفته در ورق های HPL

تکنولوژی به کار رفته به گونه ای است که  30 سال پس از نصب نمای اچ پی ال کماکان نما، بدون تغییر باقی می بماند و اگر کار نصب پانل های hpl صحیح و درست انجام شود، رتگ و فرمشان بر خلاف دیگر نما های خشک در برابر اشعه فرابنفش خورشید تغییر نخواهد کرد.

مقاوم در برابر آتش سوزی

ورق های HPL در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و شعله ور، ذوب یا منفجر نمی شود.

دارای طیف گسترده طرح و رنگ

نمای hpl با طرح های متنوع رنگی، طرح چوب و سرامیکی ظاهری فوق العاده به ساختمان می بخشد.

ماندگاری بسیار بالا

ورق ها همانطور که پیش تر اشاره شد حداقل تا 30 سال بدون هیچ تغییر شکل و رنگ پایدار خواهند ماند.

ضد خش بودن

اچ پی ال ها به جهت دارا بودن لایه ملامینه نهایی که روی سطح پنل وجود دارد در برابر خش پذیری مقاومت بالایی دارند.

دارای خاصیت آنتی الکترواستاتیک و ضد لک

از این روی که سطحHPL  خلل و فرج ندارد و دارای دو خاصیت آنتی الکترواستاتیک و ضد لک بوده که دیگر نمای ساختمان نیاز به شستشو نخواهد داشت.

مقاوم در برابر مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده های معمولی

مقاوم در برابر مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده های معمولی

مقاوم در برابر تغییر ناگهانی

ورق های اچ پی ال در برابر تغییر ناگهانی دما بین +80 C تا -20 C تغییر فرم نمی دهند.

عایق گرما و صدا (14db)

سبکی صفحات hpl به کار رفته در نما

ورق های اچ پی ال بسیار سبک هستند و متداول ترینشان، ورق 6 mm بوده که با احتساب زیر سازی در هر متر مربع فقط15 کیلو گرم بار بر ساختمان تحمیل می نماید که این میزان بیشتر از 70 درصد از نماهای سنتی همچون نمای سنگی و نمای آجری سبک تر است.

عدم بازتاب نور و ایجاد خیرگی

مقاوم در برابر آب و حشرات

ورق های طرح چوب hpl علاوه بر حفظ طرح و مقاوم در برابر آب و حشراترنگ چوب آسیب پذیری چوب مانند نفوذ آب، موریانه خوردگی و... را ندارند.

آزادی عمل و امکانات وسیع استفاده

این متریال را می توان برای طراحی نما با چوب و همینطور اجرای نمای چوبی ساختمان و سایر قسمت ها همچون دیوارهای لابی ، آسانسورها ، دیواره استخر و... استفاده کرد.

قابلیت اجرای سریع

نمای hpl نسبت به انواع نما های ساختمان دیگر همچون مانند نمای سنگ و نمای کامپوزیت و... سریع تر نصب می شود.

 

ورق های HPL دارای استانداردها و نماد های ذیل می باشند :
 1. رده بندی حریق B-S1D0/EGF 
 2. EN 13501-1
 3. EN 438-6/7
 4. نشان CE ( مجوز فروش محصول در اتحادیه اروپا )

شایان ذکر است، نمای اچ پی ال HPL از دسته نما های با سیستم نصب خشک بوده که در کشور های صنعتی به ( rain screen ) یا دیواره ضد باران معروف است .

فضای خالی پشت پنل HPL یا همان فضای زیرسازی هم باعث تهویه مستمر هوا در پشت پانل ها شده ، که از تعرق صفحات اچ پی ال جلوگیری می کند هم مانند عایق نفوذ هوای سرد و گرم به داخل ساختمان را کاهش می دهد. حتی می توان با افزودن ایزولاسیون به فضای خالی پشت پانل ها نتایج بهتری از لحاظ عایق کاری بدست آورد .

نکته مهم :

هرگز نباید آب در پشت پنل های hpl جمع شود و همیشه باید دمای هوا در پشت و جلوی پنل ها یکسان باشد .

 

سیستم های نصب پنل های HPL

در نصب تجهیزات و ورق های اچ پی ال بسته به میزان ضخامت پنل ها و ابعاد آن ها می توان از سیستم مناسب هر پنل برای نصب نما استفاده نمود .

پانل های نمای hpl به سه روش ذیل که در ادامه به شرح کاملشان می پردازیم قابل نصب می باشند :

 1. سیستم نصب با پیچ و پرچ نمایان ( Fix - Rivet and screw system )
 2. سیستم نصب به روش هنگ ( Suspension ( Hanging ) System With Hidden Fixing )
 3. سیستم نصب با چسب Adhesive (Glue) System ))

 

1- سیستم نصب با پیچ و پرچ نمایان :(Fix - Rivet and screw system)

این سیستم نصب HPL برای پنل های بین 6 تا 10 میلی متر مناسب بوده و پنل ها توسط پرچ های هم رنگ نما به زیر سازی متصل می شوند.

این سیستم نصب با کمک پیچ و یا پرچ نصب می شود. در این سبک، آنگونه که دیوار به طور کامل و عمودی هم تراز یا همان شاغول نباشد، پانل ها را به ستون های عمودی متصل می گردانند. حتی می شود از یک شبکه عموما آهنی به عنوان تکیه گاه دوم جهت تنظیم فاصله های ستون ها استفاده نمود. برای ساخت شبکه عموما" قوطی های 40 در 40 سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

2- سیستم نصب به روش هنگ: (Suspension (Hanging) System With Hidden Fixing)

این سیستم نصب نیز برای پنل های 8 , 10 , 13  میلی متر مناسب بوده و پنل ها توسط پروفیل آلومینیومی قابل تنظیم بر روی زیرسازی نصب می شوند. به طور دقیق در این سیستم از پروفیل های آلومینیمی با قابلیت ریگلاژ شدن استفاده می شود که، به پشت پنل و شبکه زیر سازی متصل شده و صفحه ها به شکل آویزان بر روی زیر سازی قرار می گیرند. در روش هنگ هیچ پیچ و پرچی روی سطح صفح های اچ پی ال استفاده نمی شود.

 

* فاصله بین پروفیل های افقی

پس از اجرای زیر سازی فلزی، پروفیل های افقی با پیچ هایی با جنس استیل به زیر سازی اتصال پیدا می کنند. در سیستم هنگ نباید فاصله بین ریل ها بیشتر از 60 سانتی متر شود. همچنین باید در هر پانل بسته به ارتفاعش سه ردیف پروفیل نصب گردد.

در صورتیکه پنل های hpl ارتفاعشان 15 تا 40 سانتی متر باشد، امکان استفاده از دو ردیف ریل وجود دارد. در صورت استفاده از دو ردیف ریل نباید فاصله آکس ریل ها نهایتا بیشتر از 30 سانتی متر شود.

* نحوه اتصال قلاب ها

قلاب ها با کمک پیچ های استیل با قطر 6 میلی متر و طول 11.5 میلی متر به rسمت پشت پنل های نمای hpl پیچ می شود.

قلاب ها در قسمت بالایی دارای یک سوراخ 8 میلی متری بوده که برای تنظیم ارتفاع قلاب به وسیله بولت و یا مهار کردن آن بر روی پروفیل استفاده می شود.
جهت بستن پیچ ها روی پانل نیز، ابتدا باید سوراخی با قطر 5 میلی متر که کمتر از قطر پیچ باشد را در پانل ایجاد نمود. در این صورت زمانیکه پیچ سفت شود لبه هایش سوراخ را رزوه می نماید. همینطور باید عمق سوراخ در ابتدا از طول پیچ بیشتر بوده تا زمانفرو رفتن پیچ، در جلوی پیچ، براده هایش جایی برای جمع شدن داشته باشند.

فاصله بین نصب قلاب ها نسبت به ضخامت پانل ها را می توان اینگونه گفت:
ضخامت ۶ میلی متر         حداقل ۶۰۰ میلی متر
ضخامت ۸ میلی متر         حداقل ۸۰۰ میلی متر

3- سیستم نصب با چسب: Adhesive (Glue) System))

این سیستم برای پنل های 6 میلی متر تا ارتفاع 18 متر و دمای 5 تا 35 درجه سانتی گراد قابل استفاده بوده و پنل ها توسط دو نوع چسب مخصوص به زیر سازی متصل می گردند. در روش نصب با چسب پیچ و پرچ در نمای پنل دیده نمی شود.

۴- سیستم نصب با پیچ پنهان

در سیستم نصب پیچ پنهان پیچ ها از سطح رویی ورق پایین تر می رود به همین خاطر جهت پوشاندن محل قرار گیری پیچ ها سرپوش هایی همرنگ با پانل روی آن ها قرار می دهند. قطر این سرپوش ها 10.75 میلی متر می باشد.
در این سیستم نصب نمای hpl به هیچ عنوان از پیچ هایی که گل آن مخروطی است نباید استفاده نمود. چراکه پیچ های مخروطی از حرکت آزاد پنل های hpl هنگام انبساط و انقباض جلوگیری می نمایند.

 

 

نحوه برش پنل های نمای hpl

پنل HPL با دستگاه های عادی تجاری همچون فرز افقی معمولی برش می خورد ، اما با این وجود باید از تیغه های مخصوص استفاده نمود . در هنگام برش باید از طول و عرض در یک راستا برش داد تا از اختلاف رنگ روی سطح نما در بازتاب نور پنل های پیشگیری شود .

 

مراحل نصب پنل نمای hpl
 • مرحله 1 : محاسبات
 • مرحله 2 : ترسیم نقشه زیر سازی
 • مرحله 3 : آهن کشی نما
 • مرحله 4 : نصب لامل های آلومینیومی
 • مرحله 5 : برش و نصب پنل ها

 

نصب پنل HPL ( اچ پی ال ) در خطوط منحنی

به جهت نوع ساختار و قابلیت ارتجاعی پنل های HPL و روکش طبیعی آن ها ، امکان خم کردن پنل ها وجود ندارد . چراکه پنل های پس از خم یا نورد به حالت اولیه خود برمی گردند ، از این روی پنل ها قابلیت نصب در خطوط منحنی را نخواهند داشت .

سیستم نصب نمایان اچ پی ال چیست ؟

سیستم نصب با پیچ و پرچ نمایان تنها روشی است که می توان پانل های HPL اچ پی ال را در خطوط منحنی نصب کرد .

نکته مهم اینکه ، فاصله بین تکیه گاه ها نباید از 40 سانتی متر بیشتر باشد . هنگام نصب بر روی خطوط منحنی به نسبت شعاع ، قوس و منحنی پنل HPL با ضخامت مناسب به کار می رود .

نکته مهم دیگر اینکه ، هنگام نصب پنل HPL نباید تحت فشار قرار گیرد .

  

نحوه پانچ کردن پنل HPL

در هنگام پانچ کردن پانل ها قطر پانچ ها باید 1 تا 2 میلی متر بیشتر از قطر پیچ یا پرچ ها باشد ، به این خاطر که هم پنل ها آزاد حرکت کنند و هم انبساط و انقباض پنل ، در زاویه قائم به پیچ یا پرچ فشار وارد نکند .

نکته مهم دیگر اینکه، پیچ و پرچ و ... باید با فاصله ی معینی از گوشه های پنل HPL وصل شود .

  

نحوه انبار کردن پنل های HPL

در زمان انبار کردن پانل های نمای hpl باید موارد ذیل رعایت شود :

 • پنل های اچ پی ال را باید به صورت افقی روی پالت چوبی مسطح انبار شود و نباید به شکل عمودی قرار داده شوند یا حتی به دیوار تکیه داده شوند .
 • صفحه های محافظ روی دو سطح پنل ها تا مرحله نصب کامل نباید برداشته شوند .
 • پنل HPL با لایه محافظ رویی نباید به مدت زیاد جلوی نور مستقیم خورشید و گرما قرار گیرد باشند .
 • صفحات در زمان حمل و نصب باید از زمین بلند گردند .
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شرکت مهندسی زیبانمونه کارهای ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اطلاعات تماس

1717 2253 - 021 - دفتر فنی
 تهران - بزرگراه مدرس جنوب به شمال 
ابتدای ظفر - نبش کوچه مرو

ایمیل : info@zibaDesignco.com
تلگرام : zibaDESIGNcompany@

منو اطلاعات نما

نمای کامپوزیت

نمای فریم لس

ساعتهای کاری

شنبه تا چهارشنبه
9:00 تا 18:00
پنج شنبه
9:00 تا 14:00

ما در تمام تعطیلات کار می کنیم

سلام! آماده پاسخگویی به سوال شما هستم info@zibadesignco.com

مشاوره آنلاین
Close and go back to page
 با ما مشورت کنید